Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Yerli Kan Tüpü Enjektör ve Serum Seti Üretimi Başladı

Pazartesi, 08 Haziran 2020 - (13:41)

Facebook da paylaş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, vakumlu kan tüpü, enjektör ve serum seti gibi medikal sarf malzemelerini yerli imkanlarla üretecek ve yılda 50 milyon dolarlık ithalatı önleyebilecek, Sıla Grup bünyesindeki TTT World'de incelemelerde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teşvikleriyle, iki ay önce Ankara'da üretime geçen şirket, kritik sarf malzemeleri olan vakumlu kan tüpü, enjektör, serum seti, iğne ucu, branül, eldiven ve kan torbasını Türkiye'de üreterek, dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Firma, 3 fazlık bir projeyi takip edecek ve yatırımlar tamamlandığında, 900 kişiyi istihdam edecek.

İlk fazda vakumlu kan tüpleri, enjektör ve serum setleri üretilmeye başlandı. Yıl sonuna kadar 450 milyon vakumlu kan tüpü, 500 milyon enjektör ve 75 milyon serum seti üretilecek. Böylece büyük çoğunluğu hazır hâlde ithal edilen bu ürünlerin, yerli olarak üretilmesi sağlanmış olacak. İç piyasadaki ihtiyaca cevap vermenin yanında, gelecek sene bu kalemlerde ihracat yapılması da planlanıyor.

İğne ucu, branül ve cerrahi sütürlerin yerlileştirileceği ikinci faz tamamlandığında, yılda 1,5 milyar iğne üretilmesi hedefleniyor.

Yatırımın son fazında da hâlen Türkiye'de üretilmeyen, eldiven ve kan torbalarının yurt içinde yapılması, mümkün hâle gelecek.

BAKAN VARANK: YERLİ MUADİLLER TERCİH EDİLMELİ

Tesiste üretimi yapılan kan tüplerinde, Türkiye'nin 50 milyon dolar dış ticaret açığı verdiğini belirten Bakan Varank; medikal ürünlerin imalâtına ilişkin yatırımla, bu alanda kendi kendine yetebilen bir ülke olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Varank, COVID-19 ile birlikte, tüm dünyada yerli üretimin ve kendi kendine yetebilmenin değerinin anlaşıldığına dikkati çekerek, "Biz koronavirüs öncesinde, yerlileşme alanında birçok programı başlatmıştık. Yüksek teknolojili ürünlerde üretim kabiliyetlerimizi artırmak ve sanayinin her alanında kendi kendine yetebilen bir ülke olmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık." dedi.

Bu gibi tesislerin dış ticaret açığını kapatmakta, önemli rol oynadığına işaret eden Varank, şöyle konuştu:

"Bu ürünlerin muadillerini, yabancı firmalar üretiyor ve Türkiye'de bunlar kullanılıyor. Hastanelerde ve laboratuarlarda yerli muadillerin kullanılması bilincini oluşturmamız lâzım. Zaten devlet olarak kamu ihalelerinde, yerli ürüne yüzde 15 fiyat avantajı uyguluyoruz."

"SANAYİNİN DİRENCİ ARTACAK"

Varank, teşvikte medikal üretimin "öncelikli yatırım" olarak değerlendirildiğini hatırlatarak, şirkete sundukları desteklere devam edeceklerini dile getirdi. Yerlileşme oranlarının artırılmasının önemine işaret eden Varank, "Yerlileşme oranları arttıkça, sanayimiz daha dirençli olacak. Salgın gibi kriz dönemlerindeki kırılganlığımız azalacak. Dış ticaret açığı düştükçe, ülkemiz ekonomisi de güçlenerek, yoluna devam edecek." ifadelerini kullandı.

TEŞVİK SÜREÇLERİ SON DERECE HIZLI İŞLEDİ"

Sıla Grup Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Şahin de yatırım kapsamında, enjektör ve kan tüplerinin üretimine başladıklarını, ay sonunda da serum setleri üreterek, yatırımın ilk fazını tamamlayacaklarını bildirdi.

Tüm fazları 2 sene içinde bitireceklerini dile getiren Şahin, teşvik kapsamında vergi, SGK stopajı ve kredi faiz indirimi gibi avantajlardan yaralanacaklarını söyledi.

Şahin, yatırım teşvik süreçlerinin son derece hızlı işlediğine dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Varank'a teşekkür etti.

Bakan Varank'ın ziyareti sırasında, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek de hazır bulundu.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Ekonomi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İran ve Türkiye 22 Ortak Projeyi Hayata Geçirecek
   Domalan Mantarı Kilosu 200 TL
   HAVELSAN'dan Zoom'u tahtından edecek video konferans programı: Diyalog
   Uluslararası Konuklar Bozkır’da İncelemelerde Bulundu
   Baykar Ukrayna’ya TB2 SİHA Satışını Gerçekleştirdi
   Volkswagen'den Türkiye Açıklaması
   ABD Yaptırımı Olumsuz Etki Gösteremedi
   Çin İran'a 280 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak
   Türkiye'den Çok Kritik 'Bor' Hamlesi
   Elektrikte Fiyatlandırma Modelinde Değişiklik Yapılacak

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te