Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Korona Aklımızı Zorluyor

Cuma, 27 Mart 2020 - (02:21)

Facebook da paylaş

Koronavirüs salgınıyla ilgili Konya Aydınlar Ocağı üyelerini bilgilendiren Mikrobiyolog Doç. Dr. İbrahim Erayman, “Bu salgın değil sanki IQ testi!. Gerçekten bu korona bizim aklımızı zorluyor.” dedi.

N.E.Ü. Meram Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri BölümüEnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Erayman, Koronavirüs salgını ve tedbirler konusunda Konya Aydınlar Ocağı üyelerini bilgilendirdi.

YAŞLILAR POTANSİYEL ADAY

65 yaş üstü yaşlı insanların evlerinde kalmaları gerektiği konusu üzerinde ısrarla duran

Doç. Dr. İbrahim Erayman, “Evde kalacaklar, hijyen kurallarına uyacaklar ve yaşlılara yaklaşmayacaklar. Neden yaklaşmasınlar? Onları düşünmek adına ve virüsü bulaştırmamak için. Yaşlılar bu hastalığa çok duyarlı. 65 yaş üstü olanlarda kalp hastalığı veya solunum yolu hastalığı, şeker hastalığı, kanser hastalığı veya bağışıklık sistemi hastalığı olabilir. Duyarlı olmak demek bu hastalığa daha kolay yakalanabilirler. Yani yaşlılar potansiyel aday. O yüzden gençlerle yaşlıları bir araya getirmeyeceğiz.” dedi.

KORONA AKLIMIZI ZORLUYOR

Yaşlı insanımızı evde tutmanın önemli faydaları arasında “sağlık hizmetlerinin yükünü azaltmak” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erayman, o zaman gerçek hastaların sağlık hizmetinden kaliteli hizmet alabileceğini söyledi. 2009’daki domuz gribi salgınını hatırlatan ve o dönem avantajlarının da dezavantajlarının da olduğunu belirten Dr. Erayman, şu ifadelere yer verdi: “Yatak kalmadığı için yoğun bakıma hangi hastaları alacağınıza siz karar veriyorsunuz. Sağlık hizmetinin yükünü ne kadar azaltırsak bir, hastanın hayatını kurtarma şansınız artar. İkincisi, sağlık çalışanlarını koruma şansınız fazlalaşır. Bugün bir mesaj okudum. Bu salgın değil, sanki IQ testi diyor. Yâni gerçekten bu virüs aklımızı zorluyor.”

VİRÜS İNSANA GEÇER HALE DÖNÜŞTÜ

Türkiye’de bu salgının hemen bitmeyeceği ve uzayacağını ifade eden Biyolog Erayman, bunun da “daha az vaka ve daha az ölümle” bitebileceği anlamına geldiğine işaret ederek “Sağlık Bakanlığı ile diğer bakanlıkların aldığı kararlara uymak gerekiyor. Alınan tedbirlere taviz verilmeden devam edilmesi lâzım. Eğer vakalarda artma görülür ve ihlaller yapılmaya başlanırsa; arkadan gelecek şey sokağa çıkma yasağıdır. Bu daBilim Komisyonu’nun masasında duruyor. Bilim aklı bu işi yönetiyor. Bu işle uğraşan adamların önleri açık ve sözleri dinleniyor” dedi.Kovid-19 Koronavirüs’ün -gen özelliklerine bakıldığında- laboratuvar ortamında üretilemeyeceğini dile getiren Erayman, “Virüs zaten hayvanlar arasında dolanıyordu, insana geçer hale dönüştü” dedi.

YENİ DALGALAR ORTAYA ÇIKABİLİR

Meram Tıp’ta şimdiye kadar 40-50 vaka aldıklarını ve hiç birinin “pozitif” çıkmadığına dikkati çeken Erayman, “Bu virüsün domuz gribinde olduğu gibi mevsimsel bir foruma dönüşüp dönüşmeyeceği önemli. Dönüşürse sorun yok. Dönüşmezse Çin’de de ve diğer bölgelerde de yeni dalgalar ortaya çıkabilir. Şu anda ciddi bir tehdit altındayız. Paniği iyi yönetmemiz lâzım. Gerçekten Türkiye bu süreci iyi yönetiyor. Bunu bırakmadan sürekliliğini devam ettirmeliyiz” dedi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Korona Aile Yapımızı Değiştirdi
   Fevzi Çakmak Ahlâklı Mütedeyyin Bir İnsandı
   Dünya Vatandaşlığı Provası Yapılıyor
   Kore’de ilk EzanıTürkler Okudu
   Mahkûm Hafıza İyilik Ödülü
   Ömer Seyfettin 100 Yıl Sonra Anıldı
   Türkiye Yazarlar Birliği'nden Mehmetçiğe Destek Açıklaması
   Kervansaraylar Anadolu’nun Tapusudur
   Konya Aydınlar Ocağı’ndan Mehmet Ali Uz’a Vefa
   Kur'an Okumanın Beyin Üzerindeki Şaşırtan Etkisi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te