Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Cezaevlerinde Lise ve Mesleki Eğitim Merkezleri Açılıyor

Salı, 10 Mart 2020 - (01:43)

Facebook da paylaş

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, cezaevlerinde lise ve mesleki eğitim merkezleri açılmasına imkân veren "Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü"nü imzaladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhuriyet tarihinde ilk defa ceza infaz kurumlarında, mesleki eğitim merkezleri açılacağını belirterek, "Bu, ülkemiz için, cezaevinde bulunan hükümlü, tutuklu insanımız için önemli bir hizmettir." dedi.

Bakan Gül, Dikmen Hakimevi'nde düzenlenen imza törenindeki konuşmasında, tutuklu ve hükümlünün eğitim-öğretim hakkının hiçbir engelle karşılaşmaması gereken, Anayasa'dan kaynaklı temel bir hak olduğunu ifade etti.

Cezaevinde bulunanların hayata hazırlanmalarının, bir meslek ve zanaat edinerek, yeniden hayata kazandırılmalarının, kendileri için öncelikli bir konu olduğuna dikkati çeken Gül; cezaların iyileştirici, ceza infaz kurumlarının da rehabilite edici işlevinin, ancak eğitim faaliyetleriyle hayat bulabileceğini söyledi.

Gül, tutuklu ve hükümlülerin ortaöğretim ve yükseköğrenim haklarının yanı sıra, iş ve meslek kursları, sosyal kültürel kurslar, dini rehberlik hizmetleri, kütüphane çalışmaları gibi iyileştirici faaliyetlerden yararlandıklarını belirterek, "Ceza infaz kurumlarında 2 bini hükümlü, 16 bini tutuklu olmak üzere, toplam 58 bin kişiye eğitim imkânı verilmektedir. Yine kurumlarımızda 2019-2020 eğitim öğretim döneminde, 6 bin 373 hükümlü ve tutuklu, okuryazarlık eğitiminden yararlanmıştır." diye konuştu.

Geçen yıllarda, 82 bin hükümlü ve tutuklunun meslek edindirme kurslarına katıldığına işaret eden Gül, şöyle devam etti:

"Tutuklu, hükümlü ve eski hükümlülere sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi ve kişisel sosyal gelişmelerin korunması amacıyla bir protokol çizilecek, böylece ceza infaz kurumlarında eğitim, kalın şekilde çizilecek önemli bir başlık hâline gelecektir. Hükümlülerden okuryazar olmayanların okuryazar haline gelmesi, örgün eğitimine devam etmeleri, mesleki eğitim merkezlerinin ya da şubelerin açılması, halk eğitim merkezleri tarafından kurslar, sosyal etkinlikler düzenlenmesi, bu konuda yine önemli bir katkı sağlayacaktır. Kalfalık, usta öğreticilik belgesi, diploma sahibi olunması da, yine çok önemli bir boşluğu kapatacaktır. Yine açık öğretim okullarının imkânlarından yararlanmasına yönelik ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak, burada bir adım atılacaktır."

‘HÜKÜMLÜNÜN İSTİHDAMI ÇOK ÖNEMLİ’

Herhangi bir sebeple cezaevine girenlerin cezası bittikten sonra hayata hazırlanmasının, sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılmasının, herkesin infazdan beklediği temel bir yarar olduğuna dikkati çeken Gül, "Elbette cezaevi açmak, cezaevinde hükümlü ve tutukluların bulunması, kimseyi mutlu etmez; ancak hayatın bir realitesi olarak ve suçla mücadele anlamında, böyle bir şey meydana geldiğinde, orada da insanca muamele edilmesi, tekrar bu kişinin topluma kazandırılması gerektiği hususu, asla aklımızdan çıkmaması gereken, temel bir yaklaşımdır. Bugün yaptığımız protokolün temel yaklaşımı da, bu çerçevede hazırlanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Gül, "Cumhuriyet tarihinde ve infaz kurumu tarihinde de ilk defa, bir mesleki eğitim merkezi açılmış olacak; bu da ülkemiz için cezaevinde bulunan hükümlü, tutuklu insanımız için, önemli bir hizmettir. Böylece artık mesleki eğitim merkezinde bir zanaat edindirme imkânı, kalfalık belgesi alma imkânı olacaktır." dedi.

Hükümlünün cezaevinden çıktığında, bir mesleğinin olmaması halinde kötü fiiller işlemeye devam edebildiğini belirten Gül; suç tekrarının önlenmesi bakımından, hükümlünün istihdamının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Gül, Sincan Ceza İnfaz Kurumları kampusu içinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olacak ve hükümlü ve tutuklulara hizmet verecek, mesleki eğitim merkezini gelecek ay ortalarında bitireceklerini aktararak, "İnşallah tüm bu çalışmalarla, artık eğitim öğretimin her alanda, her vatandaşımıza ulaşmasına katkısı olacaktır. Hükümlü de tutuklu da olsa cezasını çekip, topluma kazandırılmak üzere, meslek öğrenecek" ifadelerini kullandı.

CEZAEVLERİNDE LİSE DİPLOMASI İMKANI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da her bireyin yeteneklerine uygun fırsatlara sahip olmasını çok önemsediklerini, hangi ortamda olursa olsun, herkesin eğitim ihtiyacının karşılanmasının devletin vazifesi, Milli Eğitim Bakanlığının hususi görevi olduğunu söyledi.

Mesleki eğitimin önemine dikkati çeken Selçuk, insanın hayatını kazanmasının meslek kazanmakla, doğrudan ilişkisinin bulunduğunu vurguladı.

Selçuk, kalfalık ve ustalık belgeleri alarak Türkiye'nin her yerinde, hatta yurt dışında mesleğini devam ettirmenin, hayata yeni bir pencere açılması anlamını taşıdığını belirterek, şöyle konuştu:

"Cezaevlerindeki eğitim hizmetlerini çeşitlendirmek, yaygınlaştırmak üzere güzel bir iş birliğini tesis etmiş bulunuyoruz. Cezaevlerinde 309 mesleki eğitim merkezinin kurulması, binlerce meslek sahibi olabilecek kişi demektir. Ceza infaz kurumları bünyesinde lise, mesleki eğitim merkezi ya da şubelerinin açılması, bu merkezlerde lise diplomasına erişim programlarına katılım sağlanması, halk eğitim merkezleri aracılığıyla kurslar, sosyal etkinliklerin düzenlenmesi bu çerçeve içinde yer alıyor.

Protokolle, ceza infaz kurumları bünyesinde, mesleki eğitim merkezleri kurulması amaçlanıyor. Böylece hükümlü ve tutukluların mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılması; kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi alması, diploma sahibi olması ve hayatının herhangi bir döneminde, bunlardan yararlanması söz konusu olacak.

Hükümlü ve tutukluların kaldığı ceza infaz kurumlarında; 9, 10, 11. sınıflara devam edemeyen çocuk ve gençlerin, örgün lise eğitimine devam edebilmeleri için ceza infaz kurumları içinde, müstakil lise veya uygun görülen bir liseye bağlı şubeler açılmasıyla, bu faaliyetimizi de gerçekleştirmiş olacağız."

Bakan Selçuk, iki bakanlık olarak çocuklar, gençler ve tüm bireyler için ele ele vererek; atılan adımın insana ait maddi, manevi, mesleki, ahlaki, milli ve evrensel değerlerle kuşanmış nesiller yetiştirme çabalarının, yeni bir göstergesi olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından, iki bakan protokolü imzaladı.

PROTOKOL NELERİ KAPSIYOR?

İki bakanlık arasında tutuklu, hükümlü, yükümlü ve eski hükümlüler ile annesinin yanında kalan 3-6 yaş grubu çocukların iyileştirme çalışmaları kapsamında; kişisel, sosyal ve mesleki gelişimleri sağlanacak.

Bu kapsamda okuryazar olmayanların, okuryazar hale getirilmesi, örgün eğitim dışında kalanların eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması, okul öncesi, lise, mesleki eğitim merkezi ya da şubelerinin açılması, mesleki eğitim merkezlerinde lise diplomasına erişim programlarına katılım teşvik edilecek.

Ayrıca, halk eğitimi merkezleri tarafından kurslar ve sosyal etkinlikler düzenlenecek.

Tutuklu, hükümlü, yükümlü ve eski hükümlülerin, belirli bir mesleki alana dair geçmiş öğrenmelerinin değerlendirilecek.

Faaliyetlerde görev alacak eğiticilere, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu personeline ve diğer personele, hizmet içi eğitimler düzenlenecek.

Hükümlü ve tutukluların mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılarak; kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi ve diploma sahibi olmalarının sağlanacak.

Çocuk ve genç hükümlü ve tutukluların kaldığı ceza infaz kurumlarında; 9-10-11 ve 12. sınıflara devam edemeyen çocuk ve gençlerin, örgün lise eğitimine devam edebilmeleri için Ceza İnfaz Kurumları içerisinde müstakil lise veya uygun görülen bir liseye bağlı, şubeler açılacak.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Eğitim' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Minik Yüreklerden İdlib’e Destek
   Kamuda F Klavye Dönemi
   Ecdatlarını Unutmadılar
   Yusuf Gül İlkokulu Açıldı
   Yusuf Gül İlkokulu Açılışına Davet
   Bu Sene TEOG Sınavı Yapılmayacak
   Saatler Geri Alınacak mı? İlk İşaret MEB'den Geldi
   28 Şubat Yeniden Hortladı! Başörtülü Öğrenciye Hayatı Zehir Ettiler
   O YASAKÇI MÜDÜR AFGANİSTAN EĞİTİM MÜŞAVİRİ OLDU
   24 Kasım Öğretmenler Günü Şehit Ailesini Ziyaret Ettik

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te