Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Minik Yüreklerden İdlib’e Destek

Cuma, 17 Ocak 2020 - (14:59)

Facebook da paylaş

Suriye’nin İdlib kentinde Rejim güçleri tarafından yapılan bombardımanlar sonucu, sınır bölgelerimize sığınan göçmenlerin sayısı 382 bini geçmiş durumda.

İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor. Kasım 2019'un başından itibaren İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde 100'ü çocuk, 313 sivil hayatını kaybederken, yerinden edilenlerin sayısı 382 bini aştı. Ayrıca, 48 cami, 3 Sivil Savunma merkezi, 1 ambulans ve 9 sağlık ekibi, 15 sağlık tesisi, 11 çadır kent, 8 su santrali, 51 okul ve 14 pazar yeri hedef alındı.

Savaşın başladığı ilk andan bu yana kardeşlerinin yaralarını sarmak için ülkemizde bulunan sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, birçok kurum ve kuruluşta bu yardım çalışmalarına destek vermekte.

15 Temmuz’lu Minikler Sessiz Kalmadı

Konya – Meram 15 Temmuz Milli Birlik İlkokulu öğrencileri de “Kardeşim Üşümesin” kampanyası düzenleyerek; topladıkları atkı, bere, eldiven, battaniye ve kışlık giyecekleri İdlib’e ulaştırmak üzere; RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği’ne teslim ettiler. Kampanya hakkında bilgi veren, 15 Temmuz Milli Birlik İlkokulu Müdürü Fatih Bayram; “ Öğretmenlerimizin önderliğinde düzenlediğimiz “Kardeşim Üşümesin” kampanyası ile öğrencilerimiz ve ailelerinin desteğiyle atkı, bere, eldiven, battaniye ve kışlık elbiseleri daha önceki emanetlerimizi yerlerine ulaştıran RİDA Derneği’ne teslim ettik. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Yardımları kabul eden RİDA Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selim Doğdu, Suriye ve özelde İdlib bölgesi hakkında ayrıca yapılan yardımlar hakkında, çocuklara bilgi verdi.

Doğdu şu sözlere yer verdi: “ İdlib'de kitlesel olarak bir yok etme politikası uygulanmaktadır. Hayat alanları, eğitim kurumları, camiler, pazar yerleri siviller hiç dikkate alınmaksınız bombalanmakta, binlerce masum insan ve çocuklar bu bombalar altında öldürülmekte veya evlerini, yurtlarını terk etmeye zorlanmaktadır. İdlibli masum insanlar da, en yakın ülke olan Türkiye'ye sığınmak için akın akın sınıra doğru gelmektedir. Kışın zorlu hayat şartlarında mücadele veren insanlar, ilkel çadırlarda çok zor bir şekilde, hayatlarını idame etmek zorundalar. İnsani yaşam malzemesinin her türlüsüne muhtaçlar. Maalesef zorlu kış şartlarının bastırması, bölgedeki durumu daha da zor bir hâle getirmiştir. Geçtiğimiz günlerde soğuktan donarak ölen bir çocuğun haberi, hepimizi derinden üzmüştür. İdlib'de ölen Müslüman kardeşimizdir, insanlıktır.” dedi.

RİDA Derneği olarak savaşın ilk başladığı zamandan bu yana, Suriye yardımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Doğdu; geçtiğimiz ay içinde İdlib’e Yardım tırlarını ulaştırdıklarını belirtti. Devam eden İdlib yardımları hakkında da bilgi veren Doğdu şunları söyledi. “ Gönderdiğimiz yardım tırlarında, temel ihtiyaç malzemeleri bulunmakta. Halkımızın desteğiyle soba, kömür, battaniye, gıda, giyecek ve kışlık malzemelerin dağıtımlarını, bölgede bulunan ekibimizle birlikte bizzat yaptık. Ama bu yardımlar yetersiz. Birçok sivil toplum kuruluşu olarak, yardımsever halkımızın emanetlerini İdlibe ulaştırıyoruz. Dünyanın sessiz kaldığı, duyarsız olduğu bu duruma keşke 3 maymunu oynayan dünya liderlerinin, 15 Temmuz Milli Birlik ilkokulundaki koca yürekli minik kardeşlerimiz kadar duyarlı olsaydı. Ben bu minik kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu yavrularımıza paylaşma ve yardımlaşma duygusunu aşılayan öğretmenlerine ve ailelerine, teşekkürlerimi sunuyorum. Allah sayılarını artırsın. İnşallah emanetlerini önümüzdeki günlerde devam eden İdlib yardım kampanyamız kapsamında, yeni yardım tırlarımızla götürüp, kardeşlerimize teslim edeceğiz” dedi.

Mutluluğu Paylaşıyoruz, Rahat Uyuyamayız

Okul Rehberlik öğretmeni Tuba Erdoğan ise kampanya hakkında şunları söyledi. “ Öğrencilerimize paylaşma ve kardeşlik duygularını aşılamak maksadıyla, daha önce Oyuncak Kardeşim ve Giyim projeleri yaptık. Yeni projelerle, dünya üzerinde sıkıntı yaşayan çocuklara, kardeş olmak için kocaman yüreklerimizle ama minik yardımlarımızla, mutluluğu paylaşmak adına projelerimize devam ediyoruz. Düzenlediğimiz her yardım faaliyetinde, bize destek veren öğrencilerimize ve ailelerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

3-E sınıf öğretmeni Lütfiye Mendilli de, insan olmanın büyük bir erdem ve değer olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “ Bizler Müslüman’ız, Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen, bir Peygamberin ümmeti olarak, her gün haberlerden izlediğimiz bu duruma sessiz kalamayız, rahat uyuyamayız. Yardımlara destek sağlayanlara şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Suriyeli Eyer Al-Muhammed, yapılan yardımlar için çok mutlu olduğunu ve kardeşlerinin de mutlu olacağına, emin olduğunu söyledi. Eyer konuşmasında, “Bombalar sustuğu zaman bir gün savaş biterse, Halep’e ülkeme dönme istiyorum, oraları çok özlüyorum.” dedi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Eğitim' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Cezaevlerinde Lise ve Mesleki Eğitim Merkezleri Açılıyor
   Kamuda F Klavye Dönemi
   Ecdatlarını Unutmadılar
   Yusuf Gül İlkokulu Açıldı
   Yusuf Gül İlkokulu Açılışına Davet
   Bu Sene TEOG Sınavı Yapılmayacak
   Saatler Geri Alınacak mı? İlk İşaret MEB'den Geldi
   28 Şubat Yeniden Hortladı! Başörtülü Öğrenciye Hayatı Zehir Ettiler
   O YASAKÇI MÜDÜR AFGANİSTAN EĞİTİM MÜŞAVİRİ OLDU
   24 Kasım Öğretmenler Günü Şehit Ailesini Ziyaret Ettik

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te