Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Şiir Hayatın Özüdür

Cuma, 18 Ocak 2019 - (19:30)

Facebook da paylaş

Konya Aydınlar Ocağı tarafından “Sultan’üş-Şuara” unvanı verilen Kâmil Uğurlu, şiir tadında sohbetinde “Şiir hayatın özüdür. Vuslattır, özlemdir, hasrettir. Hepsinden öte şiir yüreğin ta kendisidir.” dedi

Konya Aydınlar Ocağı tarafından kültürümüze hizmetlerinin 60.yılında “Sultan’üş-Şuara” unvanı verilen Şâir-Yazar Kâmil Uğurlu, “Ömür Biter Yol Bitmez” adlı şiir dinletisinde, yolla ilgili şiirlerini okudu.

Öncü Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen şiir tadında sohbette, Ahmet Haşim’in “Şiirler ve Şairler” hakkında yaptığı tespitleri de paylaşan şair Kamil Uğurlu, “Kim ne derse desin, şair bir gerçeğin habercisi değildir. Bir yasa koyucu da değildir. Şair güzel bir olayın terennümcüsü de değildir. Onun söyledikleri anlaşılsın, ibret alınsın diye söylenmiş sözler, asla değildir. Şair anlaşılmak için değil, hissedilmek için söyler. Söylediklerini iyi hissettirebilmek içinde malzemeleri vardır. Müzik onun yardımcısıdır. Fon müziği yapın şeklinde bir müzik değil. Şiirin içinde müzik olması lâzım. Şiirin kendisinde mûsıkî olması lâzım” diyerek, bunun çok olağanüstü örneğinin ise Kur’an olduğunu söyledi.

Şiir Hayatın Özüdür

Şair Uğurlu, “Şiir söz ile müzik arasında bir güzel hadisedir. Öyle olmalıdır. Şiir hayatın özüdür, kendisidir, bir küçük istasyondur. Giden bir gemi, sallanan bir mendildir. Hayallerimizdir. Rüyalarımızdır. Gençliğimiz, yenilgilerimiz, hüsranlarımızdır. Şiir semalara, göklere sığmayandır. Bazen bir tokat bir yakarıştır. Vuslattır, özlemdir, hasrettir. Hepsinden öte şiir yüreğin ta kendisidir.” dedi.

Genelde hayatın bazen çok kısa, bazen de çok uzun süren bir yolculuktan ibaret olduğunu ifade ederek yol kenarlarında, eskiden “Ömür biter, yol bitmez” levhalarının olduğunu hatırlatan Uğurlu, “Türkler yerleşik hayat ile göçebeliği, bir arada götürdüler. Bilhassa muhafaza ettiler. Göçebelik bizim DNA’mızda var. Dolayısıyla yol da öyle. 1950’de iktidar değişince, DP döneminde bizde başka yerde olmayan, çok orijinal bir yol kültürü gelişti.” sözlerini paylaştıktan sonra, yol üzerine yazdığı şu şiirleri okudu:

“Şoförsün Dediler Bana Kız Vermediler”

Bizim Cihanbeyliler M.A.N marka arabaları çok severler. Ve onun da kırmızısını çok severler. Üzerine yazar: “Dinim imanım kırmızı M.A.N’ım!”

Derler; “Alırsın bir Ford, olursun lord.”

Arabanın arkasına yazılan son derece hoş laflar:

Öyle bakma ne olursun.

Sollama çeşidim olursun.

Babam sağ olsun!

Miras değil, alın teri.

O benim en uykusuz gecem!

Başımın tatlı belası!

Şoförsün dediler bana kız vermediler.”

Kamyon şoförleri, ıssız yolların harika savaşçılarıdır. Birkaç defa gelir giderlerken, o yolun her şeyini ezberlerler. Ve onlar son derece enteresan yerlerde dururlar; “unlarını yüklemişler tahtadan bir kasaya/ ve sağında solunda fukara malı/ çadırı çekmek gerek en üstlerine/ ki ıslanmamalı/ kamyonumun arkası kınalı keklik boyalı/ yüküm gurbet lastiklerim yamalı / oğlana söz verdim aman Selami/ sağ salim evimize varmalı.”

Aydınlar Ocağı’ndan Teşekkür Plaketi

Sohbetten sonra Aydınlar Ocağı’nın teşekkür plâketini Kâmil Uğurlu’ya, eşi Hilâl Uğurlu takdim etti. Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sinan Ümit de, Hz. Peygamberin hayatının, sanatsal bir şekilde yazıldığı kitabı hediye etti. Sohbet ise, KOSKİ tarafından ikram edilen ahiaşı ziyafeti ve duayla son buldu.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Korona Aile Yapımızı Değiştirdi
   Fevzi Çakmak Ahlâklı Mütedeyyin Bir İnsandı
   Dünya Vatandaşlığı Provası Yapılıyor
   Kore’de ilk EzanıTürkler Okudu
   Korona Aklımızı Zorluyor
   Mahkûm Hafıza İyilik Ödülü
   Ömer Seyfettin 100 Yıl Sonra Anıldı
   Türkiye Yazarlar Birliği'nden Mehmetçiğe Destek Açıklaması
   Kervansaraylar Anadolu’nun Tapusudur
   Konya Aydınlar Ocağı’ndan Mehmet Ali Uz’a Vefa
   Kur'an Okumanın Beyin Üzerindeki Şaşırtan Etkisi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te