Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

OVALI’DA KAHVALTI KEYFİ

Perşembe, 11 Haziran 2009 - (14:33)

Facebook da paylaş

Açık büfe kahvaltılar, moda hâline geldi. Özellikle hafta sonları, yani cumartesi Pazar günleri, hanımların erkenden kahvaltı hazırlama zahmetine girmek istememelerinden dolayı,, lokanta ve restoranlar, açık büfe kahvaltı sistemini ortaya çıkardı. Her işimizde olduğu gibi, açık büfe kahvaltı da, maalesef israfa yönelik bir husus da var. Bu mahzuru gidermek için, yiyebileceğimiz miktar ve çeşit almaya dikkat etmeliyiz. Böylece, israfın önüne bir nebze olsun geçebiliriz.

E-5 yolu üzerinden Sefaköy istikametine giderken sağ tarafında Konya’nın geleneksel lezzetlerini yansıtan Ovalı Konya Mutfağı tabelasını görecekler. Siz kahvaltınızı yaparken, küçük yavrularınız, çocuk oyun bölümünde, eğitmen gözetiminde eğlenebilirler.

Başakşehir yolu üzerine ikinci şubesini açan Ovalı Konya Mutfağı, şık mekânda sizlere harika lezzetler sunuyor. Konya’ya özgü yemeklerin mekanda sunuluyor oluşu, müşterinin de rahat etmesini sağlayan bir unsur açıkçası.

Organize Sanayi Sitesi’nin merkezi caddesi üzerinde, Başakşehir yolu üzerinde açılan Ovalı Konya Mutfağı’nın sahibi Ahmet Tuzlu, ismi Konya ovasından etkilenerek koyduklarını belirtiyor. Mekânın ferahlığı ve güzelliğine denk düşen yemekler tam kıvamında. Konya’ya özgü bamya çorbası yine harika ekşimsi tadı ile güzel bir başlangıç için ideal. Bamya, Amasya Taşova’dan gelen özel bir çiçek bamya. Özel kuzu etinden yapılan Konya Fırın Kebabı’na ise diyecek yok. Tadı ve pişirilme kıvamı ile yemeyip yanında yatacağınız türden. Mekânda döner, İskender, sac kavurma gibi alternatifleri saymazsak diğer bütün yemekler Konya’ya özgü.

Açık büfe değil, serpme kahvaltı

Yöresel yemeklerin ağırlıkta olduğu Ovalı'da, açık büfe yerine, kendilerinin getirdiği serpme kahvaltı şeklinde bol çeşitli, yöresel kahvaltı sunuluyor gelen misafirlere.

Konyalıların, özellikle düğünlerinde olmazsa olmazlarından olan, bamya çorbasını tatmanızı tavsiye ediyoruz. Tadı nefis, yemekle çorba arası bir şey aslında. Minik minik bamyalardan yapılıyor. Tadı hafif ekşimsi, sulu, nefis bir çorba. Ama belirttiğim gibi yemek bile sayılabilir.

Çorbanın ardından kahvaltılıklar isteğimize göre masaya getirildi. Ovalı'da, bir çok mekandan farklı olarak kahvaltı açık büfe olarak değil masaya serpme şeklinde veriliyor.. Her istediğiniz masanıza geliyor. Hemen belirteyim, ne kadar yerseniz yeyin ya da ne isterseniz isteyin, hepsi için ödediğiniz fiyat aynı. Burada, birçok yerde yiyemeyeceğiniz ve sadece Konya yöresine has olan, farklı lezzetlerle de karşılaşıyorsunuz.

Örneğin sadece Konya'ya has bir peynirden, sündürme ve ekmeğinizi daldırınca uzayıp giden peynirin ağızda bıraktığı özel lezzet denemeye değer.

Yine Konya'da hemen herkesin, sabahları yaparak yediği 'sıkma' da burada karşılaştığınız farklı lezzetlerden. Sıkma, Konya'ya has bir börek türü. Yufka arasına sarılarak yapılan sıkma patatesli, peynirli ve kıymalı olarak servis ediliyor. Bunların dışında yumurta, peynir, reçel, zeytin çeşitleri de bolca mevcut.

Sabah olmasına rağmen Konya sofrasına gelmişken etli ekmek yemeden olmaz deyip, bir bıçak arası söyleyin. Upuzun, görüntüsü harika, lezzeti ise görüntüsünden güzel bıçak arası. Kendinizi bu lezzetten alıkoymayın.

Farklı bir Pazar kahvaltısı yapmak istiyorsanız, imkân bulduğunuz ilk fırsatta, Ovalı Konya Mutfağı’na gitmelisiniz.

Ovalı'nın kahvaltı menüsü

Sıkma, Peynirli Sebzeli pide, Tahinli Pide, Sucuklu Yumurta, Omlet, Melemen, Patates Kızartması, Sosis, Salam, Antep peyniri, Külü peynir, Erzincan tulumu, Örgü peynir, Kaşar peyniri, Otlu peynir, Konya yağlı deri peyniri, Çiçil peyniri, Peynir sündürmesi, Tahin, Pekmez, Bal, Kaymak, Tereyağ, Limon, Ceviz, Beyaz kiraz,Portakal Kabak ve Greyfurt reçeli, Ezme, Haşlanmış yumurta, Amerikan ve Semizotu salatası

ADRESLER:

Ovalı Küçük Çekmece: E-5 üzeri Kartal Tepe Mah. Göktepe Sok. No:2/1 Sefaköy

Tel: 0 212 424 65 34 - 424 65 44

Ovalı Başakşehir: Turgut Özal Cad. Bankalar Mev. No:137 İkitelli Org. San. Başakşehir-İstanbul

Tel: 0 212 671 71 42 -43

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Gezi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Türkistan’a Türk Dervişleri Gitmeli
   Bosna Gazileri “Crni Labudovi(Kara Kuğular)’a Konuk Oldu
   Türkiye'nin En Romantik Oteli Konya'dan Seçildi
   Tınaztepe Mağarası'nda Görsel Şölen
   Hacılar Gelmeye Başladı
   UMRE GÜNLÜĞÜ
   Arap Baharı, Arap Turisti % 80 Artırdı
   2011'de Türkiye'ye 36 Milyon Turist Geldi
   Karacadağ'ın Yaban Atları Görüntülendi
   Mevlana, Dostluğumuzun Simgesi
   Turistler Otel Bulmakta Zorluk Çekiyor

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Eşyanın Esiri Oluyoruz
Mehmet Ali Tekin
La Ğalibe İllallah…
Recep Öğütçü
Gör Gayri Rabbim!
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te